Pisemna interwencja jednego z przywódców podziemnej częstochowskiej "Solidarności" Aleksandra Przygodzińskiego, wsparta przez Zarząd Regionu Częstochowskiego, Stowarzyszenie WIR oraz Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość nagłośniła przeszłość jednego z kandydatów na dziekana (szefa) Okręgowej Rady Adwokackiej.
"W związku z medialnymi informacjami, że w wyborach na Dziekana tut. Izby swoją kandydaturę zgłosił były Sędzia Karny byłego Sądu Powiatowego w Częstochowie Pan Wojciech Mądrzycki, z szacunkiem dla prawdy czujemy się w obowiązku zauważyć, że: 1) przedstawiony przez kandydata życiorys jest wybiórczy i może głosujących w dobrej wierze wprowadzić w błąd; 2) w tej pijarowej ofercie pominięto całkowicie fakt, że w/wym. w latach stanu wojennego po 13 grudnia 1981 r. orzekał w sprawach z art. 46 dekretu o stanie wojennym, między innymi w sprawie III K 1072/82 oskarżonego Józefa Konopko z "Transbudu", III K 1285/82 oskarżonego Józefa Morawca oraz III K 1026/83 - 23 osób ze środowiska Huty B. Bieruta oskarżonych, w tym między innymi Kazimierza Macińskiego i Zbigniewa Muchowicza - jako zawodowy sędzia przewodniczący - skazując oskarżonych lub uznając ich winę stosując amnestię (...), czytamy w skierowanym do środowiska adwokatów piśmie, które najprawdopodobniej zaważyło na wyniku wyborów, gdyż wspomniany były sędzia nie znalazł się nawet w szerokim składzie Rady Adwokackiej.
Aleksander Przygodziński (więziony w stanie wojennym) we wspomnianym liście oddał sprawiedliwość innym częstochowskim sędziom: "(...) niektórzy inni sędziowie karni sądów częstochowskich wykazali się w tym dramatycznym i ważnym okresie odmienną, godną pochwały postawą, wydając wyroki uniewinniające lub umarzając postępowania (...). Wspomnieć tu należy między innymi Annę Puchałę, Bogusława Zająca i Stanisława Zarzyckiego, którzy odważyli się atrybutem niezawisłości wykazać. Z powyższych względów, wyłącznie natury moralnej i etycznej, właśnie z szacunku dla prawdy i wykluczenia manipulacji niewiedzą, respektując wolny wybór środowiska adwokackiego w obecnym jego składzie, informujemy o powyższym. Mamy bowiem świadomość że dla większości fakty te nie są znane (...).
Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie zrzesza ponad 200 adwokatów z terenu byłych województw częstochowskiego i piotrkowskiego.

Gazeta Solidarna 290/2013