Możesz powiedzieć NIE pakietowi, nie ruszając się sprzed komputera. Właśnie została uruchomiona aplikacja, dzięki której Europejską Inicjatywę Obywatelską "Zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego UE" można poprzeć również przez internet na stronie: link tutaj>>>.

1 stycznia 2013 roku weszły w życie postanowienia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, które nakazują producentom energii zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla. - Wejście w życie tych postanowień to początek poważnych problemów polskiej gospodarki - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". - To będzie ogromne obciążenie dla budżetów domowych Polaków. Ale to nie jest tak, że klamka już zapadła ostatecznie. Możemy doprowadzić do zawieszenia obowiązywania pakietu, korzystając z Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO).
Uruchomiona pod koniec stycznia nowa strona internetowa udostępniona przez Komisję Europejską umożliwia popieranie inicjatywy za pośrednictwem elektronicznego podpisu. Elektroniczny formularz Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego UE" składa się z dwóch stron. Na pierwszej stronie formularza należy wybrać opcję "Poprzyj". To spowoduje automatyczne przejście na drugą stronę deklaracji, na której należy wybrać państwo, którego jesteśmy obywatelami, a następnie podać swoje dane i kliknąć "Wyślij". Należy podkreślić, że każda osoba może oddać głos tylko raz. To oznacza, że z opcji internetowej mogą skorzystać te osoby, które wcześniej nie podpisywały deklaracji poparcia w formie papierowej.

Co to jest EIO?
EIO to nowy instrument, który umożliwia grupie obywateli Unii Europejskiej wezwanie Komisji Europejskiej do zaproponowania zmiany przepisów lub wprowadzenia nowych rozwiązań legislacyjnych. Inicjatywę obywatelską musi poprzeć co najmniej milion obywateli UE pochodzących z przynajmniej 7 spośród 27 państw członkowskich.
Pomysł, aby w celu uchronienia polskiej gospodarki i mieszkańców Polski przed skutkami pakietu skorzystać z możliwości, jakie daje Europejska Inicjatywa Obywatelska, wysunął Ludwik Dorn. Inicjatywę wsparli przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Do akcji przyłączyli się reprezentanci innych polskich central związkowych i organizacji pracodawców. Tworzą oni tzw. Polski Komitet akcji. W skład Komitetu Obywatelskiego (ogólnoeuropejskiego) obok przedstawicieli Polski weszli reprezentanci 6 krajów UE: Austrii, Danii, Grecji, Litwy, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Skutki pakietu w Polsce
Według wyliczeń ekspertów z powodu wdrożenie rozwiązań pakietu w 2013 roku ceny prądu wzrosną o 30 proc., a ceny ciepła o 22 proc. W kolejnych latach te ceny wzrosną o 60 proc. Skokowy wzrost cen energii negatywnie wpłynie na konkurencyjność i kondycję polskiego przemysłu i polskiej gospodarki. Skutkiem wdrożenia rozwiązań pakietu będzie też m.in. utrata od 250 tys. do nawet 500 tys. miejsc pracy w przemyśle.