16.I.2013 r. - Przygotowanie do pełnienia funkcji i zadań wynikających z ustawy o społecznej inspekcji pracy. Uzupełnienie i uaktualnienie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy niezbędnej do wykonywania zadań i korzystania z uprawnień Społecznego Inspektora Pracy. System nadzoru nad warunkami pracy w RP. Regulacje prawne i status prawny funkcjonowania SIP. Uprawnienia i zasady postępowania Społecznych Inspektorów Pracy.

13.II.2013 r.Kontrola zagadnień prawnej ochrony pracy, a w szczególności: nawiązanie i rozwiązanie stosunku pracy, wynagrodzenie za pracę, czas pracy, urlopy wypoczynkowe i wychowawcze, ochrona pracy kobiet i młodocianych, systemy prawa pracy w Polsce, organy nadzoru nad warunkami pracy w Polsce. Odpowiedzialność pracownika i pracodawcy za wszelkie wykroczenia z zakresu prawa pracy oraz sposoby dochodzenia roszczeń z tym związanych.
13.III.2013 r.Wypadki przy pracy, udział społecznego inspektora pracy w dochodzeniu powypadkowym, podstawowe definicje, świadczenia przysługujące w razie wypadku, procedury przy ubieganiu się o uzyskanie świadczenia z tytułu wypadku przy pracy, wypadki w szczególnych okolicznościach, nowe regulacje prawne w zakresie rozpoznawania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy - ustalanie przyczyn wypadków technicznych, przedstawienie najczęściej powtarzanych błędów w prowadzeniu dokumentacji powypadkowej.

17.IV.2013 r. – Choroby zawodowe, świadczenia przysługujące w razie choroby zawodowej, tryb zgłaszania choroby zawodowej; postępowanie odwoławcze w sprawach chorób zawodowych, Procedury przy ubieganiu się o uzyskanie świadczenia z tytułu choroby zawodowej.

15.V.2013 r.Udział w komisji BHP, zadania SIP w zakresie bezpieczeństwa pracy, metodyka kontroli zagadnień BHP, formułowanie zaleceń i uwag SIP, współdziałanie Społecznej Inspekcji Pracy z Państwową Inspekcją Pracy, związkami zawodowymi oraz innymi organami nadzoru i kontroli w zakresie poprawy warunków pracy, nowoczesne rozwiązania techniczno-organizacyjne wpływające na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy: ergonomia stanowisk pracy, techniczna ochrona pracy. Sposób formułowania zaleceń i uwag SIP – wskazówki praktyczne.

12.VI.2013 r. – Czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe występujące w środowisku pracy. Analiza i ocena zagrożeń, hałas, pyły przemysłowe, promieniowanie podczerwone i nadfioletowe, energia elektryczna, mikroklimat, oświetlenie, zagrożenia pożarowe i wybuchowe, zagrożenia w transporcie wewnątrzzakładowym, metody likwidacji emisji na stanowiskach pracy czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych.

11.IX.2013 r. – Kontrola zagadnień związanych z higieną pracy w szczególności wymagania dla szatni, palarni, umywalni, archiwów. Wymagania dotyczące pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno – sanitarnych. Profilaktyczna opieka zdrowotna. Okresowe i kontrolne badania lekarskie - zakres i częstotliwość.

16.X.2013 r. – Mobbing i dyskryminacja w aspekcie prawnym. Problem dyskryminacji, w tym molestowania seksualnego i mobbingu w polskim systemie prawnym, kwestia postępowania z osobą doświadczającą dyskryminacji, problem stresu w pracy, źródła stresu w pracy, skutki stresu, wpływ stresu na bezpieczeństwo pracy, sposoby radzenia sobie ze stresem, zagadnienia dotyczące m.in. naruszania godności człowieka w miejscu pracy.

11.XII.2013 r. – Europejska koncepcja oceny maszyn (dyrektywy nowego podejścia, dyrektywy socjalne), wymagania zasadnicze dla nowych maszyn wprowadzanych do obrotu, wymagania zasadnicze, normy zharmonizowane, jednostki notyfikowane, procedury oceny maszyn, podmioty gospodarcze, wymagania minimalne dla użytkowanych maszyn, praktyczne sposoby oceny użytkowanych maszyn w zakładach pracy.

Wszystkie szkolenia odbywać się będą w siedzibie Regionu Częstochowskiego NSZZ “Solidarność” ul. Łódzka 8/12 w sali nr 7 o godz. 9:00