bojkot lidla ulotkaKomisja Krajowa zaapelowała do członków Związku, aby w lutym nie robili zakupów w Lidlu. Jest to pierwszy etap długofalowego protestu w celu "znormalizowania stosunków pracowniczych" w sieci Lidl. W Niemczech, skąd pochodzi ta firma, wyrzucanie z pracy działaczy związkowych oraz zwalczanie związku zawodowego byłoby nie do pomyślenia.
Poniżej publikujemy treść apelu Komisji Krajowej, a pod tym linkiem ulotkę informacyjną, którą warto wydrukować i wywiesić na tablicy informacyjnej w swoim zakładzie pracy.

Apel Komisji Krajowej ws. łamania praw pracowniczych i związkowych przez Lidl Polska

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" stanowczo protestuje przeciwko łamaniu podstawowych praw pracowniczych i związkowych w "Lidl Polska Sklepy Spożywcze sp. z o.o." sp.k.
W styczniu 2013 roku pracownicy sieci Lidl założyli organizację NSZZ "Solidarność", aby skutecznie upomnieć się o prawa pracownicze. Niestety, kierownictwo firmy nie podjęło rzeczywistego dialogu ze stroną pracowniczą. Niemal od początku funkcjonowania "Solidarności" w Lidl Polska zarząd spółki rozpoczął działania noszące znamiona szykanowania działalności związkowej. W grudniu 2013 roku przewodnicząca oraz wiceprzewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" otrzymali dyscyplinarne wypowiedzenia z pracy. Jako przyczynę zwolnienia pracodawca podał m.in. udział tych osób w akcjach protestacyjnych, które rzekomo były nielegalne.
W Niemczech, skąd pochodzi Lidl, wyrzucanie z pracy działaczy związkowych oraz jawne zwalczanie legalnie działającego związku zawodowego byłoby nie do pomyślenia.
W związku z powyższym Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" rozpoczyna długofalową akcję protestacyjną w celu znormalizowania stosunków pracowniczych w sieci sklepów Lidl. W pierwszym etapie akcji apelujemy do członków NSZZ "Solidarność" o zaniechanie zakupów w tej sieci w lutym br.
Ponadto KK skieruje skargę na działania zarządu Lidl Polska do instytucji międzynarodowych, m.in. OECD i MOP.

Szczecin, 28 stycznia 2014 r.