ochotnik do auschwitz zloty potok 100CZĘSTOCHOWA: Milenium kontra 1000-lecie
Do 15 października 2012 r. w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Częstochowie (ul. Krakowska 80f) prezentowana jest wystawa "1966 - Milenium kontra 1000-lecie".

Autorami ekspozycji są historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu - dr Stanisław Jankowiak i Filip Leśniak. Wystawa przedstawia uroczyste obchody tysiąclecia przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa w 1966 r. oraz wysiłki podejmowane przez władze komunistyczne, aby przeszkodzić tym uroczystościom.

Ekspozycję w Częstochowie zorganizował OBEP IPN w Katowicach przy współudziale Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Częstochowie, Stowarzyszenia Solidarność Walcząca z Wrocławia oraz Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR w Częstochowie.

MSTÓW: Za chleb i wolność
Do 8 października 2012 r. w Zespole Szkół w Mstowie (ul. Partyzantów 2) prezentowana będzie wystawa "Za chleb i wolność. Lata 1978-1981".

Ekspozycję w Mstowie zorganizował OBEP IPN w Katowicach przy współudziale Zespołu Szkół w Mstowie, Stowarzyszenia "13 Grudnia" oraz Stowarzyszenia Solidarność Walcząca z Wrocławia.

Jest to historia najnowsza Polski opowiedziana obiektywami fotoaparatów. To unikalne fotografie, w większości nigdy dotąd niepublikowane, dokumentujące Polskę tamtych lat w jej przełomowych momentach. Niejednokrotnie są to zdjęcia wykonane przez amatorów, niekiedy nawet anonimowych, którzy przypadkiem znaleźli się w miejscu wydarzeń i mieli przy sobie aparat fotograficzny.

Wyboru fotogramów z bogatych zbiorów IPN dokonał zespół złożony z uczestników tamtych wydarzeń, członków Stowarzyszenia "13 Grudnia" i pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawę opracowali: Kamil Burzyński, Dominik Cieszkowski, Anna Jagodzińska, Sławomir Karpiński, Romuald Lazarowicz, Grzegorz Majchrzak, Dorota Serwadczak oraz Jan Żaryn. Honorowy patronat nad Wystawą objęli: Prymas Polski Senior Kardynał Józef Glemp i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.

ZŁOTY POTOK: Rotmistrz Witold Pilecki
Do 8 października 2012 r. w Zespole Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku (ul. Kościuszki 7) prezentowana będzie wystawa "Rotmistrz Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz".

Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji jest OBEP IPN w Katowicach we współpracy z Zespołem Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.
Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego - uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 r. świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać informacje (m.in. o zagładzie Żydów) oraz utworzyć tam ruch oporu. Po wojnie aresztowany przez UB i skazany na śmierć w 1948 r.