pierwsza pomoc 150Region Częstochowski NSZZ "Solidarność" złożył do Prezesa Rady Ministrów zażalenie na nierozpatrzenie przez Wojewodę Śląskiego wniosku o zastosowanie tzw. instrumentów nadzorczych (zarządu komisarycznego) względem Starostwa Powiatowego w Częstochowie, w celu doprowadzenia do zapewnienia na dotychczasowym poziomie świadczeń z zakresu szpitalnej i specjalistycznej opieki medycznej dla mieszkańców Powiatu Częstochowskiego.
"Wojewoda Śląski, pomimo ciążącego na nim obowiązku nie rozpatrzył niezwłocznie złożonego mu wniosku, do czego zobligowany był na podstawie art. 35 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), jak również nie zawiadomił składającego wniosek o przyczynie uzasadniającej niezałatwienie sprawy (...), jak również nie zareagował na jego wezwanie do usunięcia ww. nieprawidłowości" - czytamy w piśmie Regionu.

Brak zapewnienia świadczeń zdrowotnych na rzecz mieszkańców Powiatu Częstochowskiego na dotychczasowym poziomie w wyniku zaprzestania działalności szpitala w Blachowni (pacjenci muszą kierować się do szpitali w ościennych powiatach, m.in. w Częstochowie) czynią wniosek Regionu o zastosowanie instrumentów nadzorczych względem Starostwa Powiatowegoe zasadnym i pilnym.
Zignorowanie tej sprawy przez Wojewodę, jak już pisaliśmy, może prowadzić do wniosku, iż przyczyną niepodjęcia działań są jakieś powody pozamerytoryczne: może to niepoprawne politycznie wprowadzić zarząd komisaryczny w powiecie z powodu wcielenia w życie przez władze tego powiatu jednej ze sztandarowych reform rządu? W takim przypadku Wojewoda spotkałby się ze zrozumieniem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zobaczymy.

I. Seretny (Gazeta Solidarna)